nadmorskie ROWY

Piękna okolica w pobliżu morza, lasów i jezior

Miejscowość Rowy, to wieś rybacka, zamieszkana na stałe przez około 400 mieszkańców, jednak latem przebywa tu rzesza turystów chcących spędzić czas wolny aktywnie, jak i tych ceniących sobie spokojny wypoczynek na łonie natury.

RodzinnyWypoczynek

Rowy położone są na Pomorzu Środkowym i maja charakter typowo wypoczynkowy, gdzie panują świetne warunki do rodzinnego urlopu. Jest tu dostęp zarówno do pięknych i szerokich plaż, jak i wielu bardzo ciekawych atrakcji. Jedną z pozytywnych zalet Rowów jest cisza i spokój, który jest bardzo ważny dla wypoczynku szczególnie dla rodzin z dziećmi. Nie znajdziemy u nas w Rowach głośnych dyskotek, czy otwartych do późnych godzin lokali z głośną muzyką. Nawet w szczycie sezonu, gdy turystów jest najwięcej, dzięki rozległej i długiej plaży, każdy bez problemów znajdzie miejsce, żeby się poopalać czy przemierzać szlaki pięknego Słowińskiego Parku Narodowego.

Najbliższa okolica – wybrzeże klifowe (na zachód od Rowów) i Słowiński Park Narodowy (na wschód) sprawią, ze oprócz plażowania, możecie Państwo spędzać czas na zwiedzaniu okolicy.

Aktywnielub spokojnie

Rowy są korzystnie rozlokowane dla turystów. Centrum miejscowości to głównie szerokie ulice, wzdłuż których po jednej i po drugiej stronie znajdują się sklepy, punkty gastronomiczne, kioski z pamiątkami i wszelkie typowe dla miejscowości letniskowej atrakcje.

Wielbiciele aktywnego wypoczynku, mogą wziąć udział w plażowych turniejach piłki nożnej, mistrzostwach siatkówki plażowej oraz bezpłatnych zajęciach fitnessu z elementami jogi. Sezonowo, jeśli sprzyja szczęście można spróbować swoich sił w wędkowaniu na morzu lub kitesurfingu. Na zachód coś dla siebie znajdą miłośnicy militariów, para lotnictwa oraz czworonogów.

Od wschodu Rowy graniczą ze Słowińskim Parkiem Narodowym, który wypełniony jest lasami, wydmami i jeziorami. Piękne jezioro Gardno, jak i cały park, jest miejscem siedliskowym wielu gatunków rzadko spotykanych zwierząt. Enigmatyczne wydmy przywołują skojarzenia z piaskami Sahary, a gęste lasy dają odpocząć od zgiełku życia codziennego. Jest to idealne miejsce na spokojne spacery czy rowerowe wyprawy.

Kulturai rozrywka

Każdego roku w wakacje, w Rowach rozkłada się Wesołe Miasteczko-Lunapark z karuzelami i samochodzikami, Bawi Raj z kulami wodnymi i elektrycznymi motorówkami oraz Park Linowy. Dla najmłodszych warto się zabrać do Bajkolandii, w której znajdziemy mnóstwo kolorowych zabawek, sprzętów, gier i innych urządzeń. W okresie wakacji kursuje po ulicach Rowów Bajkowa Ciuchcia. Kolorowa lokomotywa ciągnie za sobą kilka wagoników, w których można wygodnie usiąść i pooglądać okolicę.

Na scenie letniej, w Parku Kultury i Wypoczynku w Rowach odbywają się różne festiwale, konkursy, spektakle i koncerty. Miłośnicy filmów mogą się wybrać na wieczorny seans pod chmurką do Kina na leżakach.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zobacz szczegóły okolicznych atrakcji

SłowińskiPark Narodowy

Znajduje się na liście światowych rezerwatów przyrody UNESCO, obszar z wspaniałym mikroklimatem o leczniczych właściwościach, gdzie cała przyroda objęta jest szczególną ochroną i wielokrotnie zapiera dech w piersiach. Spotkamy tu zarówno mniejsze zbiorniki wodne, lasy, jak i wydmy, przypominające pustynie i będące charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Na terenie Parku znajduje się również wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na jezioro Gardno- doskonałe miejsce dla wszystkich osób lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu, znane wśród miłośników aktywności takich jak wędkarstwo czy windsurfing.

Port Rybackiw Rowach

Ulokowany jest przy ujściu rzeki Łupawy. Cumuje tam 8 łodzi rybackich i kilka mniejszych łódek. Istnieje też fantastyczna możliwość rejsu po Bałtyku kutrem lub statkiem wycieczkowym, zaadaptowanym jako statek piracki. Prawdziwe emocje i wczucie się w specyficzny morsko-rybacki klimat - gwarantowane! Jeśli jednak nie mamy ochoty na rejs, zawsze można przyjść i pooglądać przypływające i odpływające kutry – taka atrakcja z pewnością spodoba się także dzieciom.

Plażaw Rowach

to jedna z głównych atrakcji naszej miejscowości. Może poszczycić się dwoma kąpieliskami -Rowy Wschód oraz Rowy Zachód, o łącznej długości linii brzegowej 600 metrów, z pięcioma zejściami. Warto też dodać, iż we wschodniej części wybrzeża przyległego do Rowów znajduje się także plaża nudystów.

Promenadaw Rowach

Ma ponad 250 metrów długości i znajduje się nad samym brzegiem morza. Wzdłuż niej znajduje się kilka wnęk z ławkami, gdzie można usiąść, osłonić się od wiatru i nacieszyć oczy falującym morzem lub zachodzącym słońcem. Miejsce to powstało w 2016 roku .Promenada jest wyposażona w oświetlenie oraz zejście do morza. Przez całą jej długość zamontowane są barierki od strony wody.

Neoromańskikościół

Obecną świątynię zbudowano w 1849 roku w dość surowym neoromańskim stylu. Jako budulec wykorzystano polne kamienie i głazy polodowcowe, które według miejscowej legendy z nieopodal leżącej Gardny Wielkiej, przyniósł sam diabeł. Ta sama legenda mówi również o tym, że ten sam diabeł sporo tego kamienia zgubił, dzięki czemu powstała na jeziorze Gardno Wyspa Kamienna, która dzisiaj jest obszarem ochrony ścisłej Słowińskiego Parku Narodowego.

Wzgórzecmentarne

Cmentarze zawsze są namacalnym dowodem historii i śladem dawnych czasów. Wzgórze cmentarne w Rowach jest pod tym względem wyjątkowe. Pomimo tego, że dziś nie zachowało się wiele z istniejących tu dawniej grobów, wciąż można wybrać się tu na spacer. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w fakcie, że pochowano tu wielu marynarzy różnych narodowości, których statki rozbijały się w tej okolicy.

Szlakirowerowe

Okoliczne trasy rowerowe są bardzo atrakcyjne. Dzięki nim dojedziemy do klifów na zachód od Rowów, na południowy - wschód (Góra Rowokół, Jezioro Gardno czy Smołdzino) i do Słowińskiego Parku Narodowego leżącego po wschodniej stronie ujścia rzeki Łupawy do morza. Szczególnie ścieżki i szlaki w parku narodowym zasługują na uznanie rowerzystów, ponieważ są doskonale przygotowane. Oprócz samych szlaków, równych i szerokich, nadających się doskonale do jazdy rowerem, są również zlokalizowane przy nich miejsca do odpoczynku, bezpiecznego przypięcia roweru by udać się np. na plażę lub punkt widokowy oraz świetnie przygotowana informacja turystyczna, która pozwala lepiej poznać nasz unikatowy region.

Do zobaczenia

Spodziewamy się, że w Rowach każdy znajdzie coś dla siebie.
Rowy - to miejsce nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale j dla osób lubiących spokój, aktywnych wczasowiczów i osób żądnych wrażeń, a także dla turystów wędrownych.

W Rowach wszyscy powinni być zadowoleni kilkudniowym pobytem, bo nawet jeżeli w samej miejscowości nie znajdą tego co trzeba, okolica jest pełna niezwykłych atrakcji.